avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla cu permisul de conducere?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla cu permisul de conducere?

Buna seara
Am o sentinta penala cu decizie definitiva in care zice:
pedeapsa de 1 an si 4 luni inchisoare cu suspendare.
interzice drepturile art64 litera a teza a 2 a si lit b cod penal in conditiile art 71 cod penal.
termen de incercare 3 ani si 4 luni.
conform art 71 alin 5 cod penal pe durata suspendarii conditionate se suspenda si executarea pedepselor accesorii.
atrage atentia asupra dispozitiilor art 83 cod penal.
Dar nu scrie nimic de permis. Eu nu mai conduc de 2 ani iar sentinta a fost data in martie 2013. Ce trebuie sa fac.
VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR!!
nu exista posibilitatea sa dau mai devreme avand in vedere ca nu mai conduc din ian 2012?
Nu exista aceasta posibilitate.
Condamnarea este in baza art 87 alin 5 din oug 195/2002 rep. cu aplicarea art 3201 cod de procedura penala!!

Si este pentru refuzul racoltarii probelor biologice.
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Imi puteti raspunde daca are vreo relevanta pentru ca am observat ca alin 1 din art 87 anuleaza permisul si nu am gasit alin 5...
Si in cazul alin.5 se anuleaza permisul, daca va referiti la art.114 am ingrosat eu art.87 alin.1, am avut senzatia ca de asta intrebati, dar la toate infractiunile trecute acolo se anuleaza permisul in urma hotararii de condamnare ramasa definitiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor - alcool la volan, mi se anulează permisul sau mi se restituie? B266mar B266mar Buna ziua! m-au prins băut la volan și mi-au dat 2 ani cu suspendare,in acest caz se anulează permisul sau mi-l da înapoi după ce mă judec cu ei,A mai ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare - cand ma pot prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis? ionut261 ionut261 am fost prins cu permisul suspendat si am fost trimis in judecata si mi-a dat 2 luni cu suspendare,cine imi poate spune ce se intampla cu permisul meu acuma?o ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca in urma acestei sentinte sa fie anulat permisul de conducere Anchi83 Anchi83 Buna ziua.In urma cu ceva timp in urma am lovit pe cineva pe trecerea de pietoni. In urma procesului mi s-a dat aceasta sentinta: x luni inchisoare. În baza ... (vezi toată discuția)