Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla cu permisul de conducere?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla cu permisul de conducere?

Buna seara
Am o sentinta penala cu decizie definitiva in care zice:
pedeapsa de 1 an si 4 luni inchisoare cu suspendare.
interzice drepturile art64 litera a teza a 2 a si lit b cod penal in conditiile art 71 cod penal.
termen de incercare 3 ani si 4 luni.
conform art 71 alin 5 cod penal pe durata suspendarii conditionate se suspenda si executarea pedepselor accesorii.
atrage atentia asupra dispozitiilor art 83 cod penal.
Dar nu scrie nimic de permis. Eu nu mai conduc de 2 ani iar sentinta a fost data in martie 2013. Ce trebuie sa fac.
VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR!!
nu exista posibilitatea sa dau mai devreme avand in vedere ca nu mai conduc din ian 2012?
Nu exista aceasta posibilitate.
Condamnarea este in baza art 87 alin 5 din oug 195/2002 rep. cu aplicarea art 3201 cod de procedura penala!!

Si este pentru refuzul racoltarii probelor biologice.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Imi puteti raspunde daca are vreo relevanta pentru ca am observat ca alin 1 din art 87 anuleaza permisul si nu am gasit alin 5...
Si in cazul alin.5 se anuleaza permisul, daca va referiti la art.114 am ingrosat eu art.87 alin.1, am avut senzatia ca de asta intrebati, dar la toate infractiunile trecute acolo se anuleaza permisul in urma hotararii de condamnare ramasa definitiva.