Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte necesare viza de flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte necesare viza de flotant

ce acte necesare sunt pentru obtinere viza flotant. am citit ca este nevoie si de certificat casatorie desii sunt in divort si am parasit domiciliul!!

este obligatoriu certificatul de casatorie?
Inscrierea in actul de identitate a mentiunii privind stabilirea resedintei (viza de flotant)

DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru înscrierea în actul de identitate a mentiunii privind stabilirea resedintei;
- actul de identitate al solicitantului;
- documentul cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei;
- declaratia gazduitorului.

sursa:
[ link extern ]

Trebuie sa fie prezent si proprietarul, timbrul se cumpara de la posta.
deci nu imi trebuie certificatul de casatorie..eu inca sunt casatorit dar in divort. am parasit domiciliul si stau in oras, dar imi trebuie cred viza de flotant