avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Bună seara,

Deţin un imobil- casă de locuit şi astăzi am aflat că nu am acte de proprietate pentru el.
Casa a fost construită de bunicul meu care este decedat de peste 30 de ani, în viaţă fiind numai bunica.
Tot din acea perioadă locuiesc în acest imobil.
Pentru o acţiune în constatarea uzucapiunii pot să o acţionez în judecată pe bunică?
Cel mai recent răspuns: GheorgheFloroiu , utilizator 20:46, 18 Noiembrie 2013
Bunica nu era sotia bunicului ? Parintele care a fost copilul bunicilor nu mai este in viata? Trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunic si in functie de mostenitori se va vedea daca sunteti sau nu si dvs printre acestia. Bunica e probabil proprietara in cea mai mare parte asupra imobilului. Nu aveti cum sa deschideti proces impotriva bunicii.
Bunica era soţia bunicului. Mama mea deţine casa. Ar putea deschide o acţiune judecătorească pentru constatarea uzucapiunii?
Succesiunea după bunicul meu a fost dezbătută după moartea acestuia, însă această casă nu a intrat la masa succesorală.
Am făcut o greşeală în primul mesaj când am spus că eu deţin imobilul, a fost neintenţionată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa cati ani poti deveni propietarul casei in care locuiesti si nu vin mostenitori sa te de a afara Mioaramimi Mioaramimi Buna nu stiu eu prea bine cum sa formulez intrebarea dar cred ca cineva v a intelege ce vreau sa spun .locuiesc cu sotul meu si fica mea in curtea bunicilor ... (vezi toată discuția)
Mostenire Adriana01 Adriana01 Va salut in primul rand si va multumesc anticipat in al doilea rand. Am o intrebare legata de mostenirea unei case.Bunicul care a decedat a lasat in urma ... (vezi toată discuția)
Mostenire !!! ContSters110753 ContSters110753 Buna seara !!! Un sfat..un ajutor daca se poate !!! :( Eu locuiesc in casa bunicilor (decedati) din partea mamei....bunicii au avut 4 copii in viata ... (vezi toată discuția)