Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale declaratie pe proprie raspundere sau cazier judiciar?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

declaratie pe proprie raspundere sau cazier judiciar?

La registrul comertului se depune declaratia sau cazierul judiciar?
La infiintarea unei societati la ORC se depune cazierul fiscal , iar asociatii dau o declaratie pe proprie raspundere privind indeplinirea calitatii de asociat /administrator
Pentru infiintare firma la Reg.Com. se depune specimen de semnatura, declaratie cazier fiscal, (ca poate indeplinii functia de asociat/asociat unic/ asociat administrator), pentru persoane cu cetatenie romana. Iar pentru cetateni straini se mai depune in plus declaratie datorii fiscale (adica nu are datorii fata de statul Roman). Aceste declaratii se pot face la notar.
Cazier Judiciar este solicitat de la Politie, cuprinde antecedentele penale ale solicitantului.