Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa de poluare platita inainte de a intra ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa de poluare platita inainte de a intra in vigoare oug 50/2008

Buna ziua!
In luna ianuarie 2008 am achitat taxa de poluare in vederea inmatricularii unui autovehicul marca Volksawagen. As dori sa recuperez taxa platita. Am inteles ca sumele platite se prescriu in termen de 5 ani, termen ce incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator al datei in care s-a platit. Am gasit pe internet un model de actiune insa acesta se refera la taxele platite in baza oug 50/2008 insa eu am platit inainte de a fi intrat in vigoare ordonanta mai sus mentionata. Cei de la FISC sunt comozi ca de obicei si refuza sa-mi dea informatii. Va rog sa ma ajutati cu temeiul in baza caruia s-au platit taxele de poluare inainte de a intra in vigoare OUG50/2008. Va multumesc
In sfarsit o intrebare la care nu are nimeni raspuns:)
Va rog sa ma ajutati cu temeiul in baza caruia s-au platit taxele de poluare inainte de a intra in vigoare OUG50/2008.

Taxa speciala de prima inmatriculare s-a introdus initial de statul roman prin Legea 343/2006, care a modificat Codul Fiscal, in sensul ca incepand cu data de 01.01.2007 se aplica taxa auto la inmatricularea vehiculelor aduse din afara Romaniei.
Apoi s-a trecut la taxa speciala de poluare (reglementata de OUG 50/2008) , care a devenit mai apoi taxa pentru emisiile poluante(reglementata prin Legea nr. 9/2012), iar ultima care se aplica din 1 martie 2013, este denumita de timbru de mediu.
Multumesc frumos