Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Aplicare OG9/2013 , HG88/20013-TAXA TIMBU DE MEDIU
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Aplicare OG9/2013 , HG88/20013-TAXA TIMBU DE MEDIU

Supun spre dezbatere aplicarea legii.ORDONANTA DE URGENTA 9/2013 Vigoare
Emitent: Guvern
Domenii: Autoturisme M.O. 119/2013
Ordonanta de urgenta privind timbrul de mediu pentru autovehicule

www.avocatnet.ro/content/art...

[Editarea consta in inlocuirea textului ordonantei cu link unde se poate citi in intregime]
Admin, administrator
Intrebarea este : Daca legea spune clar:taxa de timbru se datoreaza pentru masinile inmatriculate dupa data de 01.01.2007 pentru care nu s-a achitat taxa speciala (valabila de la 01.01.2007-iulie 2008) , taxa de poluare (valabila din 2008-2012) , taxa pentru emisii poluante(2012-2013)-pentru masinime achizitionate inainte de 01.07.2007 se datoreaza taxa de timbru. Ordonanta/normele si ordinul de aplicare nu prevede nimic pentru masinile achizitionate , inmatriculate inainte de 01.01.2007 si vandute ulterior unui alt proprietar din Romania.
De exemplu -Un Logan achizitionat si inmatriculat in Romania in 2006 si vandut altui proprietar in 2013 . Cel din urma mai plateste taxa de timbru. ? in 2006 nu erau valabile taxele mentionate mai sus(speciala, poluare, emisii poluante). Din punctul meu de vedere nu se poate aplica taxa de timbru. Ce parere aveti?