avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RECUPERARE DESPAGUBIRI CONFORM LEGII 1/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RECUPERARE DESPAGUBIRI CONFORM LEGII 1/2009

buna ziua!
am o vecina in varsta al carei apartament a fosr revendicat si castigat de vechiul proprietar.
in momentul cand a fost cumparat, parca 1997, vecina a achitat 30% din pretul imobilului, urmand ca pana in 2013 sa plateasca rate lunare.
a mai platit cativa ani, dupa ce l-a cumparat, pana l-a revendicat fostul proprietar.
estimez ca a achitat cam 60% din valoarea imobilui cf. contractului cu primaria.
acum vrea sa faca cerere de despagubire la valoarea de piata a imobilului.
cum sa procedeze? cati bani poate recupera in conditiile in care a platit numai 60% din apartament???
stiu ca ii se da inapoi la valoarea de piata a imobilului...dar cum daca n-a fost achitat intreg?
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2009
goldfish, utilizator
Cel mai recent răspuns: spm , utilizator 08:33, 8 Aprilie 2009
Conform noii reglementari, contractele de vanzare-cumparare incheiate in temeiul Legii nr. 112/1995 sunt acte autentice si constituie titlu de proprietate opozabil de la data incheierii acestora.
Chiriasii care au cumparat cu buna-credinta imobilele in care locuiau in temeiul Legii nr. 112/1995, iar contractele de vanzare cumparare eferente au fost desfiintate, vor avea dreptul de a li se asigura cu prioritate o locuinta din fondul de imobile disponibil aflat in proprietatea sau in administrarea Regiei Autonome Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat.
De asemenea, chiriasii vor avea dreptul sa cumpere imobilele care le vor fi asigurate, pretul platit anterior catre stat in baza Legii nr. 112/1995 pentru achizitionarea imobilulelor in care locuiau putand constitui avans la noul imobil.
Pot fi introduse cereri sau actiuni in justitie avand ca obiect restituirea pretului de piata al imobilelor, privind contractele de vanzare-cumparare incheiate cu respectarea prevederilor Legii nr. 112/1995, care au fost desfiintate prin hotarari judecatoresti definitive si irevocabile.
asta stiam si eu.
am intrebat cu totul altceva: daca s-a achitat numai 60% din apartament, cum va primi despagubirile?
Actiune in justitie catre Min. Finantelor pentru despagubiri financiare.
Statul roman poate fi actionat in instanta pentru evictiune astfel putandu-se solicita despagubiri suplimentare
Mai mult se pot cere si daune morale - vezi cauza Tudor&Tudor la CEDO

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 1 2009 quite_boyy quite_boyy As avea si u o intrebare legata de noua legea acaselor nationalizate:am un contract de vanzare-cumparare anulat in instanta ca am cumparat apartamentul cu rea ... (vezi toată discuția)
Legea 112 "vesnica" wirtej wirtej am in fata un extras de CF care la sarcini nu are mentionat nimic(o parte dintrun imobil, un ap.).notarul cere contractul de vinzare si observa ca imobilul a ... (vezi toată discuția)
Oug 40 din 1999 ContSters54572 ContSters54572 În prezent, chiriaşul cumpărător căruia i s-a desfiinţat contractul în urma promovării de către fostul proprietar a unei acţiuni în revendicare, mai ... (vezi toată discuția)