Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca - numar maxim de angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca - numar maxim de angajati

Buna ziua. Care este numarul maxim de angajati pe care il poti avea intr-o firma fara a fi nevoie sa inchei contract colectiv de munca? Multumesc!
Nu exista prevazuta in legislatia muncii obligativitatea de a se incheia un ccm.

Legea nr.62/2011 si art.229 C.mun. prevad ca: Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Daca nu se doreste sa existe obligativitatea negocierii , atunci numarul maxim trebuie sa fie de 20 salariati.
Multumesc. Deci doar daca depasesti un numar de 20 de angajati intr-o firma vei fi nevoit sa inchei un contract colectiv de munca.

Multumesc inca o data!
Daca depaseste numarul de 21 de salariati, inclusiv , atunci angajatorul are obligatia de a initia negocierea ccm.