avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca - numar maxim de angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca - numar maxim de angajati

Buna ziua. Care este numarul maxim de angajati pe care il poti avea intr-o firma fara a fi nevoie sa inchei contract colectiv de munca? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:38, 20 Noiembrie 2013
Nu exista prevazuta in legislatia muncii obligativitatea de a se incheia un ccm.

Legea nr.62/2011 si art.229 C.mun. prevad ca: Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Daca nu se doreste sa existe obligativitatea negocierii , atunci numarul maxim trebuie sa fie de 20 salariati.
Multumesc. Deci doar daca depasesti un numar de 20 de angajati intr-o firma vei fi nevoit sa inchei un contract colectiv de munca.

Multumesc inca o data!
Daca depaseste numarul de 21 de salariati, inclusiv , atunci angajatorul are obligatia de a initia negocierea ccm.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca paulyto paulyto Buna ziua, as dori sa stiu daca o companie multinationala este obligata sa aiba contract colectiv de munca sau nu? (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca la nivel de unitate asmotortrade asmotortrade Buna ziua! Am o nedumerire legata de incheierea contractului de munca colectiv la nivel de unitate:Daca am avut pana in 21 de salariati si ama vut incheiate ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca RAMONAPOPA RAMONAPOPA De la ce numar de salariati este obligatoriu intocmirea contractului colectiv de munca pe anul 2016.Pana acum era de 21 de persoane. (vezi toată discuția)