Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate revoca suspendarea?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate revoca suspendarea?

Buna tuturor!

In cazul in care un minor a fost condamnat intr-un dosar pt furt calificat in forma continuata la 4 ani "cu suspendare" (nu a primit inca sentinta definitiva dar a fost eliberat din arest preventiv) si ulterior intr-un alt dosar pt fapte identice a primit 2 ani cu suspendare iar luna viitoare va fi judecat intr-un alt dosar (tot pt furt), se vor contopi pedepsele si va ramane cea mai grea cu executare sau exista sanse sa nu i se revoce suspendarea? Se poate ca o persoana sa aibe mai multe pedepse cu "suspendare" in aceeasi perioada? Cand s-a dat sentinta la cel de-al doilea dosar mentionat mai sus nu s-a specificat nimic de prima condamnare pe care o are la activ (cea de 4 ani). Toate faptele au fost savarsite in trecut, inainte de prima condamnare.

Va multumesc pentru timpul acordat!
Nu este vorba de revocarea suspendarii, ci de anularea acesteia.

Codul penal:

Anularea suspendarii pentru infractiuni savarsite anterior

Art. 85. - Daca se descopera ca cel condamnat mai savarsise o infractiune inainte de pronuntarea hotararii prin care s-a dispus suspendarea sau pana la ramanerea definitiva a acesteia, pentru care i s-a aplicat pedeapsa inchisorii chiar dupa expirarea termenului de incercare, suspendarea conditionata a executarii pedepsei se anuleaza, aplicandu-se, dupa caz, dispozitiile privitoare la concursul de infractiuni sau recidiva.
Anularea suspendarii executarii pedepsei nu are loc, daca infractiunea care ar fi putut atrage anularea a fost descoperita dupa expirarea termenului de incercare.
In cazurile prevazute in alin. 1, daca pedeapsa rezultata in urma contopirii nu depaseste 2 ani, instanta poate aplica dispozitiile art. 81. In cazul cand se dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei, termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii prin care s-a pronuntat anterior suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

Anularea suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere

Art. 86ind5. - Dispozitiile art. 85 alin. 1 si 2 se aplica in mod corespunzator si in cazul suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere.
In cazurile prevazute in art. 85 alin. 1, daca pedeapsa rezultata in urma contopirii nu depaseste 3 ani, instanta poate aplica dispozitiile art. 861. In cazul cand se dispune suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii prin care s-a pronuntat anterior suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Și dacă

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Nu este vorba de revocarea suspendarii, ci de anularea acesteia.

Codul penal:

Anularea suspendarii pentru infractiuni savarsite anterior

Art. 85. - Daca se descopera ca cel condamnat mai savarsise o infractiune inainte de pronuntarea hotararii prin care s-a dispus suspendarea sau pana la ramanerea definitiva a acesteia, pentru care i s-a aplicat pedeapsa inchisorii chiar dupa expirarea termenului de incercare, suspendarea conditionata a executarii pedepsei se anuleaza, aplicandu-se, dupa caz, dispozitiile privitoare la concursul de infractiuni sau recidiva.
Anularea suspendarii executarii pedepsei nu are loc, daca infractiunea care ar fi putut atrage anularea a fost descoperita dupa expirarea termenului de incercare.
In cazurile prevazute in alin. 1, daca pedeapsa rezultata in urma contopirii nu depaseste 2 ani, instanta poate aplica dispozitiile art. 81. In cazul cand se dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei, termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii prin care s-a pronuntat anterior suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

Anularea suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere

Art. 86ind5. - Dispozitiile art. 85 alin. 1 si 2 se aplica in mod corespunzator si in cazul suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere.
In cazurile prevazute in art. 85 alin. 1, daca pedeapsa rezultata in urma contopirii nu depaseste 3 ani, instanta poate aplica dispozitiile art. 861. In cazul cand se dispune suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii prin care s-a pronuntat anterior suspendarea conditionata a executarii pedepsei.