Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie si concediu crestere copil!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie si concediu crestere copil!!!

....Am o angajata care a nascut in septembrie anul trecut...nu a cerut concediu ptr cresterea copilului.
Acum insa vrea sa intre in concediu crestere copil si sa beneficieze de indemnizatia ptr copil si de acel stimulent de 100 de lei care la fel se da ptr copil pana la varsta de 2 ani, respectiv 3!!!!!!
Mai poate intra acum in concediu ptr cresterea copilului ??? daca a nascut in septembrie. Banuiesc ca exista niste conditii !!
Daca se poate ce acte imi trebuiesc ptr a o trece in concediu crestere copil si ptr a depune actele la primaria de care apartine? Ce acte trebuiesc duse la Inspectoratul Teritorial de munca......e neaparata nevoie sa ii fac suspendare de contract ca sa beneficieze de indemnizatie? Ea nu apare pe statul de plata cu nici un concediu medical.. E asta un impediment?Stiam ca trebuie sa aiba minim 126 de zile de cm ca sa primeasca indemnizatie?
Astept un raspuns ptr cazul de mai sus
Nu vreau articole din Codul Muncii. Imi puteti explica ce anume trebuie facut ???
Buna ziua,

Salariata face o cerere cu ce data doreste sa intre in CIC.
Dumneavoastra aprobati cererea si emiteti o decizie de suspendare a contratului de munca.
Daca indeplineste sau nu conditiile asta nu va priveste pe dumneavoastra.
Dosarul il face in nume personal si il depune la primarie tot in nume personal, pentru dosar dumneavoastra nu ii dati decat copie dupa cerere si decizia de suspendare + o adeverinta tip care o solicita cei de la primarie si ii vor da un formular.
Da, poate intra oricand in concediu pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, respectiv 3 ani pentru copilul cu handicap.
La ITM depuneti decizia de suspendare a c.i.m. emisa in baza art.51 lit.a c.mun. la care atasati copii de pe cererea salariatei si a certificatului de nastere a copilului.
corina.trandafir a scris:
....Am o angajata care a nascut in septembrie anul trecut...nu a cerut concediu ptr cresterea copilului.
Acum insa vrea sa intre in concediu crestere copil si sa beneficieze de indemnizatia ptr copil si de acel stimulent de 100 de lei care la fel se da ptr copil pana la varsta de 2 ani, respectiv 3!!!!!!

Stimulentul de 100 lei se acorda tocmai pentru revenirea din concediu de crestere copil la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului (sau 3 in cazul copilului cu handicap).

Mai poate intra acum in concediu ptr cresterea copilului ??? daca a nascut in septembrie. Banuiesc ca exista niste conditii !!

Pentru a beneficia de concediu trebuie sa aiba, in primul rand, venituri obtinute in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.

Daca se poate ce acte imi trebuiesc ptr a o trece in concediu crestere copil si ptr a depune actele la primaria de care apartine? Ce acte trebuiesc duse la Inspectoratul Teritorial de munca......e neaparata nevoie sa ii fac suspendare de contract ca sa beneficieze de indemnizatie? Ea nu apare pe statul de plata cu nici un concediu medical.. E asta un impediment?Stiam ca trebuie sa aiba minim 126 de zile de cm ca sa primeasca indemnizatie?
Astept un raspuns ptr cazul de mai sus
Nu vreau articole din Codul Muncii. Imi puteti explica ce anume trebuie facut ???

In primul rand, mi se pare putin suspect cum aceasta mama care a nascut nu a beneficiat de nici o zi de concediu de maternitate (din cele 126). Legea nu obliga sa fie fie acordate toate 126 insa sunt obligatorii 42 zile dupa nastere. Aceste zile reprezinta conditie pentru acordarea concediului pentru crestere copil.
Din punctul meu de vedere, la situatia expusa de dvs, doamna nu poate benefia de concediul pentru cresterea copilului.
Daca se schimba datele problemei, revin si cu detalii legate de actele necesare si procedura de urmat.
Revin cu noi amanunte .....am studiat statele de plata impreuna cu contabila si prezinta concediu medical.
Deci putem face suspendarea contractului, insa cu ce data.......Am inteles ca nu se poate face retroactiv adica la 42 de zile de la nastere ...
Cat despre acel stimulent dupa cum ati spus dvs, poate beneficia dupa ce revine din concediu crestere copil din cate am inteles eu si nu la intrarea in concediu....
Va multumesc ptr raspunsul acordat CRIMSON
Cu mare placere ;)

Inainte de-a face dvs decizia de suspendare a contractului de munca, angajata trebuie sa va faca o cerere, in scris, in care sa-si anunte intentia de-a intra in concediu de crestere copil, incepand cu orice data dupa cele 42 zile , nu este problema, doar sa verificati cate zile de concediu medical dupa nastere a avut, sa nu se suprapuna. Rugati-o sa va aduca si o copie dupa certificatul de nastere al copilului.
Dvs veti face decizia de suspendare a contractului cf art 51 lit a din Codul Muncii, in 3 exemplare (pt angajata, pt angajator si pt ITM).
Legea 53/2003 (Codul Muncii)
"Art. 51. [suspendarea din iniţiativa salariatului]
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în următoarele situaţii:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;"

Doamna va mai avea nevoie de o adeverinta tip de venit pt ultimele 12 luni (se gaseste de descarcat de pe site-ul ministerului muncii) si, mai nou, fisa fiscala pe anul 2008. Eu am avut o angajata care a intrat in concediu in martie si i-au solicitat si fisa fiscala.

Cam aceasta este documentatia necesara de la angajator.