Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz la incasare a cotelor curente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz la incasare a cotelor curente

buna seara,
am o problema cu asociatia de propietari si anume:
am inchiriat apartamentul si aveam datorie la intretinere de aproape un an in urma (aproximativ 1000 ron).
Azi au fost chiriasii sa platesca intretinerea pe luna anterioara si li s a spus de la asociatie ca nu poate sa le ia banii, ca trebuie platita restanta. dupa care am sunat la asociatie sa intreb care este problema si mi s a raspuns ca trebuie neaparat sa platesc ca nu este voi, ca atunci cand se duce cu banii, nu ii primeste ca datoria este de multe luni, etc.
Deci chiriasii nu pot plati luna Octombrie pentru ca nu am eu platite lunile din urma?
ma lamureste si pe mine cineva?
va multumesc!
Restantele plus penalizarile aferente se platesc in ordinea care au fost acumulate nicidecum nu se platesc preferential .

adica?
Adriantot, moderator
Adica veti incepe sa platiti de unde ati ramas restanta ( cu un an in urma ).

sa zicem ca pe luna octombrie trebuie platit 200 ron, chiriasul plateste acel 200 ron si doamna de la asociatie scade 200 din restantele anterioare?
asa m am gandit si eu. dar doamna de la asociatie nu doreste acest lucru. doreste sa platesc restante si chiriasii sa plateasca la zi
de asta am intrebat pe cineva care stie despre ce este vorba...
Adriantot, moderator
Doamna trebuie sa incaseze banii , indiferent ca vin de la proprietar sau chirias in ordinea in care au fost acumulate .
Ce are cu chiriasii , dv. trebuie sa ajungeti la un consens cu chiriasii nu incasatorul .