Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data emitere decizie de concediere cf. art. 65 (1)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data emitere decizie de concediere cf. art. 65 (1)

Buna ziua,
As dori o lamurire asupra urmatorului aspect:
In perioada urmatoare la soc. unde activez urmeaza sa se faca concedieri indiv..
Preavizul ar tebui dat in data de 02.12.2013 cu 20 zile lucratoare adica 03.12.2013 - 03.01.2014.
Cand va avea loc incetarea CIM avand in vedere faptul ca 04.01.2014 este zi nelucratoare?
Incetarea CIM se va face cu 04.01.2014 sau cu prima zi lucratoare expirarii termenului de preaviz, adica 06.01.2014?
Cu ce data se va emite decizia de concediere?

Multumesc
C.i.m. inceteaza la data expirarii preavizului. In speta, la data de 03.01.2014
normal asta ar si si data emiterii Deciziei de concediere
Nicio modificare in Revisal nu poate fi operata de la sine, ci trebuie sa fie facuta in baza unui document justificativ.

Astfel, in cazul incetarii c.i.m. data emiterii , deciziei de incetare trebuie sa coincida cu data incetarii c.i.m.
Previzul incepe sa curga incepand cu urmatoarea zi a comunicarii, aduca 03.12 si 20 de zile lucratoare sunt pana in data de 03.01.2014 (inclusiv).
Data emiterii deciziei este ultima zi a preavizului sau urmatoarea, respectiv 04.01.2014?
In cazul in care incerarea cim are loc intr-o zi nelucratoare inreg. in REVISAL se va face in prima zi lucratoare?
Da, am inteles ca CIM inceteaza cu urmatoarea zi a expirarii termenului de preaviz (preaviz 20 zile lucratoare 03.12.2013 - 03.01.2014, incetare CIM cu 04.01.2014)
Data emiterii deciziei de incetare a c.i.m. = data incetarii c.i.m.

Daca incetarea c.i.m. are loc intr-o zi nelucratoare, atunci transmiterea revisalului se va face in prima zi lucratoare ulterioara zilei incetarii c.i.m.