Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada preaviz

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca am o cerere de deimise cu preaviz de 20 de zile lucratoare
incepand de astazi dupa calculele mele azi fiind 03.03.2014 ultima zi de preaviz este 28.03.2014 si atuni eu ii fac incetarea cim cu data de 31.03.2014 ? Atunci fac decizia de incetare si transmit revisal ?

Multuemsc
Eu ii fac decizia pe 28.03 si o trimit pe data de 28.03 sau 29.03, cu data de incetare a cim (prima zi de nemunca) pe 29.03.2014, chiar daca este sambata, este prima zi de nemunca.
Daca la societate nu se lucreaza sambata este gresit sa fac decizia si transmitere revisal luni?
Cu data de 31.03.2014? La data incetare se poate trece 31.03.2014 ?

Multumesc!
Lizuca12, utilizator
Conform art. 81 alin(7) din Legea 53/2003(Codul Muncii), "Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv."
@ Lizuca12

Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz si nicidecum in ziua urmatoare zilei in care expira preavizul.

Data incetarii c.i.m. este data de 31.03.2014 , atunci expira preavizul. În calculul termenului de preaviz nu intră ziua comunicării sale angajatorului.
Daca ii fac decizia pe data de 28 scriu ca ii inceteaza contactul cu data de 29 si data de pe deicize este 28?
La data incetare trec 29 si la data consemnare ce data trec daca o trimit in 28?