Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Bunicul meu a primit de la stat 1.5 ha pamant, fiind veteran de razboi. Acesta a decedat, insa nu stim sigur daca a luat in primire acel pamant sau nu, avand la indemna doar cateva copii ale unur documente care nu stim exact ce semnifica.

1.
"Ministrul de Interne
Filiala arhivelor statului Prahova
nr. 1607 din 21 dec 1993

Ca urmare a cererii dvs. inregistrata la nr. de mai sus va comunicam ca in dosarul nr 671/1919-1945 din arhiva Consilieratului Agricol al Jud. Prahova, cuprinzand " Tabel definitiv cu impropietaritii din Com. Targsorul-Nou, cu ocazia reformei Agrare din 1945 conform Procesului-Verbal din 3 febr. 1947" la pag. 108, nr. crt. 2, figureaza D.Ghe. din Com. Targsorul-Nou impropietarit cu suprafata de 1500 m.p. , nr. lotului 22, Categoria 1, din mosia Ioan Frateanu."

2.

"Judetul Prahova
Consiliul Local al Comunei Aricesti Rahtivani

Ca urmare a cererii dvs. nr. 2943/1993 nu vi s-a reconstituit deoarece nu figurati in evidentele noastre, respectiv registrele agricole, adeziuni CAP sau donatii."

3.

"Consiliul Local al Municipiului Ploiesti
nr. 2016 din 11 apr. 1996

Pentru atribuirea drepturilor care vi se cuvin conf. dispozitiilor legii nr. 44/1994 referitoare la impropietarirea cu loturi de teren este necesar sa prezentati de urgenta o declaratie din care sa reiasa ca nu ati beneficiat pana la aceasta data de acest drept.
Veti prezenta aceasta declaratie la camera ... sau la Biroul de Cadastru al Consiliului Local al Municipiului Ploiesti."

4.
"Judetul Prahova
Consiliul Local al Comunei Aricestii Rahtiveni
nr. 642/9.02.1998

La cererea dvs. nr. 642/1998 va comunicam urmatoarele:
Va rugam sa va prezentati la Consiliul Local Aricestii Rahtivani pentru completarea dosarului dvs. conform art. 9 din Legea 169/1997, cu urmatoarele documente:
-copie titlu de propietate pentru suprafata reconstituita
-declaratie pe cont propriu."

5. Dupa ce a decedat mama mea a facut o cerere pentru a afla daca bunicul, respectiv tatal ei a luat in posesie acest pamant sau nu si i s-a raspuns in felul urmator:

"
Judetul Prahova
Consiliul Local al Comunei Aricestii Rahtiveni
nr. 210/31.01.2007

Prin prezenta va aducem la cunostinta ca, cererea dvs. nr. 210/10.01.2007, a fost analizata in sedinta de fond funciar din data de 25.01.2007, unde ati solicitat suprafata de 1.50 ha.
Mentionam ca cererea nu a fost depusa in termenul prevazut de Legea nr. 247/2005, termenul fiind pana la data de 30.11.2005, cererea dvs. fiind depusa pe data de 10.01.2007"

Intrebarea mea este cum aflu daca bunicul meu a luat in posesie acest pamant, iar daca nu a intrat in posesia lui, bunica mea are drept de a cere acest pamant fiind vaduva de veteran de razboi? Unde trebuie sa ne adresam?
Va multumesc anticipat.
georgiana1986, utilizator