Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copii

Buna seara! In 25 dec. 2012 fetita mea a implinit varsta de 18 ani ,dar era eleva in clasa a XII-a . Mai avea dreptul sa primeasca alocatieinsa nu a mai primit nimic.Unde ar trebui sa ma adresez si ce ar trebui sa fac pt. ca sa recuperez banii care i se cuvin , deoarece a terminat liceul si nu a mai primit nimic ? Multumesc!
Legea nr.61/1993 prevede:
Art. 1
(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a sttului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau postliceal, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.
....

Puteti depune o sesizare la Agentiei pentru Plati si Inspectie Sociala Judeteana au la Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala , email : : anps@prestatiisociale.ro
Multumesc mult pentru indrumari. Cu siguranta ne sunteti de mare ajutor.