Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere legalizat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere legalizat

Se poate obtine o copie legalizata a certificatului de nastere al minorului dupa copia acestuia aflata la dosarul pentru incredintare?
copia legalizata se poate face numai dupa original!
Mergeti la Oficiul de Stare civila si scoateti un duplicat dupa certificatul de nastere, apoi mergeti la notariat.
M-au tampit oamenii cu duplicate ale actelor de stare civila... De ce duplicat? E un alt certificat, doar nu scrie pe el duplicat, e culmea!
Dupa actul de nastere se elibereaza certificate... Fara numar, fara numar!
Culmea e ca si legislatia preia partial prostia asta, si nu mai vorbesc de functionarii de la stare civila!

Eu am certificat de nastere eliberat acum vreo 5 ani si nu e un duplicat... duplicat a ce? Ca certificatul nu se elibereaza in baza unui alt certificat, asa incat nu poate fi duplicat!
E doar inca un certificat!
Ca sa nu mai spun cate certificate de casatorie am vazut eliberate dupa acelasi act de nastere! Niciunul nu e duplicat.
asa e. Exista ori extras din actele de stare civila, mao ales pentru uzul organelor de stat, ori copie dupa cel emis deja, sau dupa ce se solicita eliberarea unui nou exemplar, este deja doar acela, pentru ca intradevar nu se trece pe el nicaieri duplicat, sau exemplar 2 ... 3 ... ...
Da, insa e mai mult o chestiune de logica...
Si la stare civila tot de duplicat te intreaba... "Vreti duplicat?" Nu, vreau un nou certificat de nastere...
Certificatul de nastere certifica datele din actul de nastere... pot sa scot 15 certificate care sa certifice aceleasi date din actul de nastere...
Mai ales ca un nou certificat nu se intocmeste in baza celui vechi, ca sa fie duplicat...
Pana si in legea actelor de stare civila parca se mentioneaza despre duplicat...