Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Aplicarea facultativa in ncp
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Aplicarea facultativa in ncp

imi poate spune cineva daca va mai fi legea cu aplicarea facultativa a pedepsei in ncp?sau banuiesc ca mai tre sa astept pana intra in vigoare ca pana in februarie 2014 mai au timp sa modifice legi....datimi va rog o parere.multumesc!
Nu. In legea 187/2012 se renunta la aplicarea facultativa a pedepsei in ncp.

"Art. 4
Pedeapsa aplicata pentru o infractiune printr-o hotarare ce a ramas definitiva sub imperiul Codului penal din 1969, care nu depaseste maximul special prevazut de Codul penal, nu poate fi redusa in urma intrarii in vigoare a acestei legi."
da a fost sub imperiul vechiului cod penal si depaseste maximul pedepsei.ce ma intereseaza pe mine...inafara faptului ca i se scade la acel maxim pot beneficia de art 15.din vechiul cod penal ca si lege favorabila in contestatie la executare?pot cere acest lucru sau.. nu?multumesc!