Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Luare in spatiu al unei persoane intr-un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Luare in spatiu al unei persoane intr-un apartament achizitionat sau cumparat cu programul " Prima Casa ".

Buna ziua.
De ceva vreme,ma confrunt cu un deficit bugetar cam dur si greu de suportat.
In anul 2011 am reusit dupa un an de zile de alergaturape la banci si prin apartamente ( cind aveam finantare,nu aveam apartament si invers )sa semnez contractul de finantare pentru cumpararea unui apartament cu programul Prima Casa.
Am interdictie de instrainare,inchiriere timp de 5 ani si nu pot sa-l grevez de alte sarcini pe toata durata finantarii.( Conditia de instrainare si de grvare de sarcini sunt mentionate in C.v.c.
Intentionez sa iau in spatiul acesta pentru 1 an,un cetatean de origine turca,despre care nu stiu mare lucru deocamdata.Stiu ca este student la UMF si are 21 ani.Practic,va locui singur acolo.
De la Imigrari mi-au spus ca pot sa procedez la luarea in spatiu a acestei persoane.
De la un notar public am aflat ca pot sa fac acest lucru prin semnarea unei declaratii de luare in spatiu.
Cum as putea sa ma informez mai bine despre acest baiat de origine turca?
Ce riscuri imi asum eu insa, facind acest lucru?
Politia accepta acest document?
Ce-mi poate face Banca,in conditiile acestea?
Eu Intentionez sa-mi platesc ratele in continuare si nu am intirziat niciodata cu plata acestora.
Ce probleme poate sa-mi aduca aceasta luare in spatiu?
Ce ma puteti sfatui pentru ca sa ma protejez mai bine in conditiile in care fac aceasta luare in spatiu?
Daca il iau in spatiu,pot sa-l si dau afara?Inainte de termenul fixat?
Iarna pot sa fac acest lucru?
Nu stiu cum sa procedez.
Multumesc.
Nu aveti unde sa va interesati decat prin cunostinte sau sa platiti un detectiv ( nu cred ca va surade ideea) , insa conteaza in mica masura ce se stie despre el.
Cei de la emigrari vor declaratia dvs data in fata notarului sau puteti da direct acolo ?
Ma gandesc ca nu are sens sa platiti si la notar.
Banca nu are ce sa va faca, nu incalcati vreo clauza.
Nu il puteti da afara decat cu ordin de evacuare- proces in instanta, asta e cel mai mare neajuns. Mai exista riscul sa nu plateasca ce consuma si sa nu aveti de unde recupera banii.

Cei de la emigrari au spus ca trebuie sa merg la un notariat pentru aceasta declaratie si ca el va trebui sa duca aceasta declaratie impreuna cu CVC-ul pentru casa impreuna cu alte acte ce trebuie sa si le faca la acest birou de emigrari.
In aceasta declaratie nu pot specifica ca il iau in acest spatiu pentru un anumit timp, spre exemplu un an de zile? Am discutat cu el in ceea ce priveste plata a ceea ce consuma si a inteles faptul ca trebuie sa plateasca.
Ce se intimpla daca savirseste o infractiune?
Cit ma implica pe mine,faptul ca el va figura la aceasta adresa?
Daca trebuie sa-l dau afara cu ordin judecatoresc,atunci,in cazul unui proces nu va fi implicata si banca?Spun acestea avind in vedere faptul ca exista o ipoteca de rang 1 asupra apartamentului in favoarea Bancii pentru toata perioada de finantare.
El nu poate cere renuntarea la aceasta adresa?
Frica mea acum este legata de pierderea finantarii imprumutului acordat de Banca.
Multumesc.
Cu banca nu sunt probleme.
Ca el va savarsi vreo infractiune nu va afecteaza.
In declaratie puteti scrie ce doriti, ca e vb de un an, daca asa doriti.
El isi poate schimba adresa.
Deci sa inteleg ca daca scriu in declaratie ca este vorba despre un termen anume,in cazul de fata de 1 an,dupa aceasta data legal nu va mai locui la adresa mea?
Adica se anuleaza dupa 1 an aceasta luare in spatiu sau va trebui sa cer eu acest lucru si sa-l dau in judecata?
Cum se poate rezolva ?
Imi pun problema ca la un moment dat poate ca voi fi nevoit sa-i anulez aceasta luare in spatiu si vreau sa stiu ce am de facut.
Va multumesc.
in orice caz va veti afla cu contract, fara, cu declaratie de luare in spatiu pe o perioada mai mica, mai mare.. daca omul e la dvs in casa si nu vrea sa plece, va trebui sa apelati la instanta pt a obtine o hotarare in baza careia sa il evacuati.