Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Vreau sa iau pe cineva in spatiu. Cum ma protejez?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Vreau sa iau pe cineva in spatiu. Cum ma protejez?

Buna seara,

Ma roaga un domn sa-l iau in spatiu.
Ce masuri imi pot lua ca sa ma protejez? Stiu ca odata ce-mi dau acordul nu-i pot interzice sa locuiasca cu mine si nici sa-l evacuez fara ordin judecatoresc.

Am identificat 2 variante:

1. sa ma duc cu el la politie sa-mi dau acordul pe perioada nelimitata ca nu pot preciza; si buletinul lui sa fie valabil 10ani pana expira la adresa mea.

2. sa facem un contract de comodat la notar si in baza acestuia sa se duca fara mine ca sa-si faca buletinul singur; contractul as putea sa-l fac pe un an si cu posibilitatea de a-l denunta unilateral de catre proprietar (eu). Si asa ma gandesc ca odata ce inceteaza contractul atunci el nu mai imi poate ocupa spatiul daca vrea.

Cum ma sfatuiti sa fac?
Cu contract de comodat si fara dvs. nu are cum sa isi faca buletin, trebuie sa mergeti personal cu el sau sa ii faceti procura la notar.

Daca ii faceti buletin la dvs., 10 ani nu il mai puteti da afara decat cu ordin judecatoresc si cu politia.

Mare grija, s-au fript multi cu asemenea acte necugetate.
Puteti sa ii faceti viza de flotant pentru un an. FLOTANT.

E bine daca fac un contract de comodat la notar, pe un an in cares stipulez ca dupa perioada asta pot denunta unilateral contractul si el este obligat sa nu mai foloseasca bunul, si sa se mute de la adresa?
Adica care e mai puternica: Luarea in spatiu la politie pe 10ani (fiind tot o forma de comodat) SAU contractul semnat intre noi pe un an? contract in care stipulez ca se obliga sa paraseasca domiciliul si sa-si schimbe buletnul, sa nu mai locuiasca la adresa, etc..
priest1872 a scris:

E bine daca fac un contract de comodat la notar, pe un an in cares stipulez ca dupa perioada asta pot denunta unilateral contractul si el este obligat sa nu mai foloseasca bunul, si sa se mute de la adresa?

Nu e bine. Evacuarea se face cu hotarare de evacuare in orice situatie (daca nu pleaca de bune voie).

priest1872 a scris:
Adica care e mai puternica: Luarea in spatiu la politie pe 10ani (fiind tot o forma de comodat) SAU contractul semnat intre noi pe un an? contract in care stipulez ca se obliga sa paraseasca domiciliul si sa-si schimbe buletnul, sa nu mai locuiasca la adresa, etc..

Mai "puternica" e luarea in spatiu, adica odata luat in spatiu nu il mai puteti da afara nici daca puneti cainii pe el.