Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce obligatii au angajatorii ai caror angajati lucreaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce obligatii au angajatorii ai caror angajati lucreaza in ture 24/48

Este cunoscut faptul ca in momentul de fata multe societati au obiect de activitate paza unor obiective economice. Unde activitatea este intensa, serviciul de paza trebuie asigurat 24h din 24h. In acest caz agentii de paza lucreaza dupa programul in ture de 24h serviciu si 48h libere efectuand 240sau 268h lucrate /luna fata de 184 sau 176h / luna. Acesti agenti nu primesc nici spor pentru lucru in ture de noapte si nici orele suplimentare nu le sunt platite.
Sa renunte la acest sistem deoarece nu este legal.
komkao a scris:

Sa renunte la acest sistem deoarece nu este legal.

Va rog frumos sa precizati ce anume nu este legal, tura de 24h sau faptul ca se fac ore suplimentare ce nu sunt platite.
Durata timpului de munca de 24/48 este posibila numai in anumite conditii.

Neplata orelor suplim,entare poate afce obiectul unei actiuni in instanta si/sau a unei sesizari la ITM.
Sunt mai multe aspecte care incalca legislatia:
- durata normala a timpului de munca este de 40 de ore/saptamana - 48 de ore cu tot cu ore suplimentare - sistemul folosit de majoritatea firmelor de paza implica o medie de 60 de ore/saptamana
- durata zilnica a timpului de lucru este de 12 ore (ca exceptie de la timpul de 8 ore) cu repaus de 24 de ore dupa.
- orele de munca suplimentare (cele 8 ore/saptamana) se compenseaza prin ore libere platite sau prin spor la salariu
- durata normala a timpului de lucru pentru salariatii care efectueaza munca de noapte nu poate depasi o medie de 8 ore/zi
- pentru munca de noapte prestata salariatul are dreptul la un spor de 25% sau de o reducere a timpului de lucru cu o ora.
- perioada de repaos saptamanal
- dreptul la sporuri pentru zilele de sarbatori legale muncite

Multumesc frumos!