avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la avans
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la avans

Deduc TVA la o factura de avans pentru un avans pe care nu l'am platit ?
suteual a scris:

Deduc TVA la o factura de avans pentru un avans pe care nu l'am platit ?


La respectivul avans cu siguranta e si un termen de plata, daca nu se respecta termenul de plata asta nu inseamna ca nu respectati nici legislatia fiscala. In concluzie, da deduceti TVA-ul.
NU exista nici un termen de plata. Dar chiar nu-l platesc niciodata (acest avans), eu deduc TVA-ul (pentru ca am factura de avans) , celalalt nu-l incaseaza ( deci nu-l colecteaza ?). Cum este ? Din cate stiu eu legislatia fiscala nu ma obliga sa deduc TVA-ul , in schimb ma obliga sa-l colectez si sa-l platesc ( daca e cazul).
suteual a scris:

NU exista nici un termen de plata. Dar chiar nu-l platesc niciodata (acest avans), eu deduc TVA-ul (pentru ca am factura de avans) , celalalt nu-l incaseaza ( deci nu-l colecteaza ?). Cum este ? Din cate stiu eu legislatia fiscala nu ma obliga sa deduc TVA-ul , in schimb ma obliga sa-l colectez si sa-l platesc ( daca e cazul).



Ok, nu-l incaseaza, dar factura odata emisa - TVA-ul chiar neincasat, tb virat la buget.(exigibilitatea TVA)
ai primit factura cu tva deduci tva.
sesizeaza cineva vreo operatiune impozabila in exemplul dat? eu nu vad nici o operatiune impozabila...NU factura genereaza colectarea sau deducerea TVA ci operatiunea...factura este o obligatie complementara...
incasezi avans- colectezi TVA- asta e operatiune
nu inacasez- operatiunea imopzabila nu exista- nu colectezi
reciproca este adevarata si pentru deducere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plati partiale batzik batzik Nu mi-e clar Art. 1342. – (5)[quot] In cazul in care persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare nu au incasat contravaloarea ... (vezi toată discuția)
Tva 9% si tva 24% roxxana_soare roxxana_soare Buna ziua.Am o intrebare :cum se deduce incepand cu 1 iunie 2015 ,tva-ul la incasare pentru facurile inca neincasate cu 24%? (vezi toată discuția)
Tva factura transport mony1326 mony1326 Am primit o factura cu contravaloare transport marfa Turcia-Romania de 650 euro de la un furnizor din Romania, iar la Valoare tva scrie sd- scutit cu drept de ... (vezi toată discuția)