Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim brut

va rog sa imi spuneti care este val.exacta a salariului minim brut la care se adauga 75%+procent din peroada de cotizare pentru stabilirea somajului.Multumesc
Somajul se calculeaza la salariul minim brut pe economie de 600 lei.
Inseamna ca somajul minim ar fii 450 ron+procentul care se aplica.O alta problema, daca pe perioada somajului raman insarcinata, si ma angajej intre timp, beneficiez de acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului?pe perioada somajului se plateste CAS?
Somajul este perioada care se ia in calcul la stabilirea dreptului la CIC.
Este vechime in munca la calcularea pensiei si persoana este asigutata la sanatate pe aceasta perioada.
adelaida_07, utilizator