avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua,

As dori sa stiu urmatorul lucru: sunt anagajata cu norma de 4 h si beneficiez si de pensie de boala. In cazul in care se desfinteaza postul pot beneficia de somaj si de pensie? Lucrez la firma respectiva de 1 an si 2 luni. Multumesc .
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 16:05, 25 Noiembrie 2013
Nu. Nu se poate cumula pensia cu somajul.
Nu aveti dreptul la somaj, deorece aveti pensie de invaliditate.


Legea nr. 76/2002:

ART. 19
In sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau pe bazã de contract de muncã temporarã, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari; ....

ART. 34
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de munca in a cãror raza teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.


Norme metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002:
ART. 16
Prin nu îndeplinesc condiţiile de pensionare conform legii, potrivit art. 34 alin. (1) lit. c) din lege, se înţelege:
a) neîndeplinirea condiţiilor legale de pensionare pentru limita de vârsta;
b) situaţia în care persoana nu beneficiazã de pensie de invaliditate;
c) nesolicitarea pensionãrii anticipate, dacã sunt îndeplinite condiţiile prevãzute de lege.
Insa am o nelamurire ... mie de ce mi se trage din salar cotizatia la somaj ?
Contributia la somaj vi s-a retinut din exces de zel sau greseala a angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somera la 58 ani camilauris camilauris Pot fi somera cu 3 ani inainte de pensia la limita de varsta? Am lucrat 34 ani. Sau trebuie obligatoriu sa ma pensionez anticipat partial daca indeplinesc ... (vezi toată discuția)
Conditii somaj monica_gr monica_gr Sant beneficiara a unei pensii de urmas (erou martir in revolutie,sotul),in cazul in care firma la care lucrez se inchide,beneficiez de somaj? Lucrez din 1985. (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj alexandru42 alexandru42 Buna ziua, Va rog sa-mi precizati daca prevederea art. 34, al. 1, lit. c) din Legea 76/2002 se refera numai la pensionarea la limita de varsta, sau include ... (vezi toată discuția)