Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua,

As dori sa stiu urmatorul lucru: sunt anagajata cu norma de 4 h si beneficiez si de pensie de boala. In cazul in care se desfinteaza postul pot beneficia de somaj si de pensie? Lucrez la firma respectiva de 1 an si 2 luni. Multumesc .
Nu. Nu se poate cumula pensia cu somajul.
Nu aveti dreptul la somaj, deorece aveti pensie de invaliditate.

Legea nr. 76/2002:

ART. 19
In sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau pe bazã de contract de muncã temporarã, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari; ....

ART. 34
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de munca in a cãror raza teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.

Norme metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002:
ART. 16
Prin nu îndeplinesc condiţiile de pensionare conform legii, potrivit art. 34 alin. (1) lit. c) din lege, se înţelege:
a) neîndeplinirea condiţiilor legale de pensionare pentru limita de vârsta;
b) situaţia în care persoana nu beneficiazã de pensie de invaliditate;
c) nesolicitarea pensionãrii anticipate, dacã sunt îndeplinite condiţiile prevãzute de lege.
Insa am o nelamurire ... mie de ce mi se trage din salar cotizatia la somaj ?
Contributia la somaj vi s-a retinut din exces de zel sau greseala a angajatorului.