Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Despre asistentii judiciari
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Despre asistentii judiciari

Imi puteti spune va rog, ce norma reglementeaza aceasta profesie ?
Cine poate deveni asistent judiciar si in ce conditii?
Multumesc!
HOTÃRÂRE nr.616 din 23 iunie 2005
privind condiţiile, procedura de selecţie şi de propunere de către Consiliul Economic şi Social a candidaţilor pentru a fi numiţi ca asistenţi judiciari de către ministrul justiţiei, precum şi condiţiile de delegare, detaşare şi transfer ale asistenţilor judiciari
Poate deveni asistent judiciar cel cu pile la sindicate sau patronate.
Poate sa nu mai fie asistent judiciar cel fara pile.
Procedura cu selectia este vrajeala.