Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare administrator de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare administrator de bloc

Buna ziua
v-as ruga sa-mi spuneti cum putem schimba administratorul blocului care nu doreste sa plece de la conducere. nu a achitat utilitatile de 3 luni ( dar a incasat banii ), face cheltuielile dupa preferinte si-a pus salar dupa bunul plac, foloseste cuvinte triviale cu locatarii ( sta in acelasi bloc ). Mentionez ca are cateva persoane care-l sustin ( inclusiv presedintele care este avocat ), nu vrea sa faca convocator de adunare generala, nu are registre, totul este un haos.
Daca noi locatarii am face o adunare generala si l-am schimba cu majoritate de voturi cum am putea recupera de la el actele si stamila asociatiei? Mentionez ca ii place sa faca scandal este violent, este cunoscut si de politie iar blocul nostru in curand va ajunge o ruina ( are peste 100 de ani ) daca nu luam masuri
Cum putem oare sa-i luam aceasta " functie "? Ajutati-ma va rog cu un sfat.
Administratorul dv. este un angajat, nicidecum nu conduce blocul. El administreaza.
Poate fi indepartat din functie de catre cine l-a angajat, adica comitet executiv, presedinte.

Dar la dv. se pare ca trebuie sa schimbati toata conducerea asociatiei ca apoi aceasta sa poata demite administratorul si angaja un altul.

Faceti o AG si inlocuiti conducerea asociatiei. Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari va permite acest lucru:

Art. 23. - (1) Dupa adunarea generala de constituire a asociatiei de proprietari va avea loc cel putin o data pe an, in primul trimestru, o adunare generala a proprietarilor membri ai asociatiei. Responsabilitatea cu privire la neconvocarea a cel putin unei adunari generale a proprietarilor apartine membrilor comitetului executiv, inclusiv presedintelui asociatiei de proprietari.
(4) Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta, adunarile generale extraordinare ale asociatiei pot fi convocate oricand de catre comitetul executiv sau de catre cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.
Conform norme in vigoare comitetul executiv condus de presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa dispuna incheierea sau rezilierea raporturilor juridice
Conform norme in vigoare adunarea generala poate fi convocata in situatii speciale cu acordul a minumum 20% dintre proprietarii din imobil
In situatia prezentata de dv,anterior demersurilor pentru incetare raport juridic asociatie/administrator,asigurati-va ca detineti probe temeinice care sa sustina si sa dovedeasca ca aceasta nu a respectat obligatiile contractual prevazute,eventual fisa postului,
Solicitati efectuare de raport a cenzorului/comisiei de cenzori asupra activitatii administratorului si conditionat de concluzii,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie sau direct promova plangere la parchet
Din expunerea dvs,rezulta ca la dv in asociatie domneste haosul,deoarece,conform norme in vigoare ,stampila este detinuta numai de catre presedintele de asociatie
Daca presedintele de asociatie si comitetul executiv ,nu inteleg sa exercite in mod responsabil obligatiile asumate la numirea in functie/mandatare,analizati oportunitatea realizarii unor modificari inclusiv a presedintelui si comitetului executiv care initial sa cunoasca normele in domeniu ,pe care cu interes si profesionalism sa le aplice,in interesul general al asociatiei de proprietari si a membrilor acesteia
Teoretic responsabilitatea recuperarii documentelor,banilor,stampilei intra in obligatia exclusiva a reprezentantilor asociatiei de proprietarti=presedinte,comitet executiv
Teoretic ,se poate notifica oficial administratorul cu obligatia depunerii documentelor ,banilor stampilei asociatiei de proprietari
Daca administratorul in termenul notificat nu se conformeaza,trebuie sa apelati la mediator

Trebuie sa va interesati daca administratorul are contract de munca sau este angajat pe baza unei conventii. Daca este angajat pe baza unui contract de munca, concedierea lui trebuie facuta respectand codul muncii, cel mai bine este sa urmati indicatiile unui inspector de munca. Daca este angajat pe baza unei conventii trebuie sa respectati contractul intocmit la angajare. Toate demersurile trebuie facute de comitetul executiv si sustinute de presedinte, cam greu dar se poate reusi daca sunteti consecventi. Daca trebuie sa va alegeti un presedinte si un comitet executiv care sa va sustina, sa stiti ca o puteti face pana la sfarsitul primului semestru al anului deoarece pana atunci este obligatorie organizarea unei adunari generale conform legii. Presedintele sau comitetul executiv sunt obligati sa organizeze adunarea generala, ar fi bine daca ati face si o reclamatie la primarul dvs. pentru a forta nota. Pana atunci vorbiti cu vecinii dvs. ca sa aveti sustinatori, atunci cand v-a veni momentul. Succes.