avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... factura de 3 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

factura de 3 ani

Buna ziua!
Prietena mea, care nu a achitat o ultima factura la cosmote( sau connex, ma rog, o firma de telefonie mobila), ea fiind emisa in ianuarie 2006, a primit somatie de plata, incluzand penalitati, ajungandu-se la o suma de 1000 ron.
Din sursele proprii, amica mea a aflat cum ca o factura, daca a depasit 3 ani de la data emiterii, se anuleaza.
Este adevarat? Sau va trebui sa achite, pana la urma, toata suma restanta?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: cristina29 , utilizator 08:59, 4 Aprilie 2009
Avand in vedere conditiile precizate de dvs. suma solicitata este prescrisa .
cristina29 a scris:

Buna ziua!
Prietena mea, care nu a achitat o ultima factura la cosmote( sau connex, ma rog, o firma de telefonie mobila), ea fiind emisa in ianuarie 2006, a primit somatie de plata, incluzand penalitati, ajungandu-se la o suma de 1000 ron.
Din sursele proprii, amica mea a aflat cum ca o factura, daca a depasit 3 ani de la data emiterii, se anuleaza.
Este adevarat? Sau va trebui sa achite, pana la urma, toata suma restanta?

Va multumesc anticipat!


Nu se anuleaza, doar ca s-a prescris dreptul creditorului de a mai solicita in instanta ca debitoarea sa fie obligata la plata acestei sume. Daca plateste de buna voie, e o suma platita legal. Dar nu poate fi obligata sa plateasca, creditoarea a pierdut acest drept.
Multumesc frumos pt raspunsuri! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata cu executare silita elena_d_a elena_d_a Buna ziua, Acum 5 zile am primit de la SC MELLON ROMANIA o somatie de plata privind un contract mai vechi incheiat cu COSMOTE. Conform ultimei facturi emisa ... (vezi toată discuția)
Fimele legale de recuparatori.rog raspuns ponturi ponturi am un debit la fima cosmote pt neefectuarea platii telefonului mobil , in mai anul curnt am primit ultima factura emisa in valoare de 300 ron iar acum in ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorie cosmote ancutaandreea ancutaandreea foarte pe scurt: In 15.12.2009 sotul meu a incheiat un contract cu firma de telefonie Cosmote pe 2 ani de zile. Contractul a expirat iar numarul de telefon a ... (vezi toată discuția)