Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... factura de 3 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

factura de 3 ani

Buna ziua!
Prietena mea, care nu a achitat o ultima factura la cosmote( sau connex, ma rog, o firma de telefonie mobila), ea fiind emisa in ianuarie 2006, a primit somatie de plata, incluzand penalitati, ajungandu-se la o suma de 1000 ron.
Din sursele proprii, amica mea a aflat cum ca o factura, daca a depasit 3 ani de la data emiterii, se anuleaza.
Este adevarat? Sau va trebui sa achite, pana la urma, toata suma restanta?

Va multumesc anticipat!
Avand in vedere conditiile precizate de dvs. suma solicitata este prescrisa .
cristina29 a scris:

Buna ziua!
Prietena mea, care nu a achitat o ultima factura la cosmote( sau connex, ma rog, o firma de telefonie mobila), ea fiind emisa in ianuarie 2006, a primit somatie de plata, incluzand penalitati, ajungandu-se la o suma de 1000 ron.
Din sursele proprii, amica mea a aflat cum ca o factura, daca a depasit 3 ani de la data emiterii, se anuleaza.
Este adevarat? Sau va trebui sa achite, pana la urma, toata suma restanta?

Va multumesc anticipat!

Nu se anuleaza, doar ca s-a prescris dreptul creditorului de a mai solicita in instanta ca debitoarea sa fie obligata la plata acestei sume. Daca plateste de buna voie, e o suma platita legal. Dar nu poate fi obligata sa plateasca, creditoarea a pierdut acest drept.
Multumesc frumos pt raspunsuri! :)