Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conditiile in care se ridica o masina de catre politia ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conditiile in care se ridica o masina de catre politia comunitara

sunt proprietara unei masini, pentru care am impozitul platit pe anul 2013, mai mult decat atat, am autorizatie pentru un loc de parcare la adresa mea de domiciliu pentru aceasta masina, cu chirie platita de cativa ani, inclusiv pe anul 2013.contract de inchiriere semnat cu cine credeti? cu primaria mun constanta. asa incat nu mica mi a fost mirarea sa gasesc pe parbriz o somatie in care mi se cere sa mi ridic masina in 10 zile. deci ce sa inteleg? primaria colecteaza taxele i si incaseaza chiria pe locul de parcare si pe urma te someaza sa ti ridici masina ce trebue sa fac sa nu fiu nevoita sa platesc acele sume colosale din citatie
Ce se mentioneaza in somatie ?
c27ccn a scris:

cu chirie platita de cativa ani, inclusiv pe anul 2013.

Daca spatiul cu destinatia de parcare auto apartine domeniului public,pe cale de consecinta detineti autorizatie de concesiune anual incheiata cu autoritatea locala
Pentru clarificarea situatiei,contactati personal serviciul specializat din primarie-sediul de la Cyty Park
va solicitam ca in termen de 10 zile de la afisarea prezentei sa ridicati de pe domeniul public sau privat al mun cta vehiculul situat pe....(.adresa blocului unde am domiciliul) in conformitate cu prevederile art.3 al 2. din legea nr 421/2002 modificata. in caz contrar primarul va dispune inventarierea expertizarea ridicarea transportarea si depozitarea vehiculului si a bunurilor din interior intr un loc amenajat. constitue contraventie si se sanctioneaza cu amenda....bla bla vreau sa specific referitor la aceasta lege ca masinna mea este in stare de functionare. e adevarat ca acum e plina de praf si cu pana pe doua roti pt ca mi am rupt piciorul si nu o conduce nimeni altcineva dar nu e de dat la fier vechi. nu e abandonata si fara proppeietar.si nici parasita de cel putin un an
Cand ati folosit auto ultima data?
Ma indoiesc de faptul ca vreun agent constatator se plimba pe strada si l-a vazut, poate exista vreo sesizare a vreunui vecin. Masinile rar fac pana stand in parcare, mai ales la 2 roti. Se incadreaza la indicii solide sau cum zice legea aia...
Daca masina e in stare de functionare etc. (nu spune nimeni ca nu e, nici macar somatia cu pricina), instiintati primaria, atasati documente doveditoare in copie si le expediati.
am suferit o fractura de sold pe 4 iunie. altcineva nu foloseste acea masina. deci de atunci nu a fost miscata, pana la doua roti, sunt convinsa ca a fost ajutata sa faca ca de altfel si de faptul ca ar exista o sesizare nu ma indoiesc pentru ca in cartier nu mai sunt locuri de parcare! iar la 50m mai sus pe alee este o masina fix pe spatiul public si una care nici parbriz nu mai arede mai bine de 2 ani, dar nu intereseaza pe nimeni pentru ca acolo nu se pot lua locuri de parcare. ati spus sa trimitt acte doveditoare ca masina e funcionala? asta ce inseamna ? copie la talon ca are itp in vigoare sau ce alte copii? va multumesc anticipat