Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Somatie politia locala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Somatie politia locala

De la politia locala am gasit o somatie pe parbrizul masinii ca in termen de 10 zile sa eliberez locul de parcare(e platit la primarie) pe motiv ca exista indicii ca nu a mai circulat de o perioada indelungata de timp, refuzul de conformare atrage amenda de la 1000 la 2000 lei conform Legii nr421/2002 si apoi ridicarea masinii.
Precizez: nu e masina abandonata, folosita f rar in acest an, am locul de parcare platit pt 2023, ITP a expirat in iulie 2023(au zis ca au verificat si ei)
Doar pt ca nu a fost spalata de praf si cu ITP expirat e motiv sa primesc ordin de eliberare a domeniului public? Este legal?
Multumesc
Pastorica, utilizator
Daca in regulamentul local, aprobat prin HCL, legat de conditiile de atribuire a locurilor de parcare sunt trecute astfel de lucruri, gen ITP valabil, va trebui sa eliberati locul. Studiati ce scrie in acel regulament, teoretic documentul respectiv il gasiti pe site-ul primariei.