Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TEMEI LEGAL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TEMEI LEGAL

Va rog sa-mi spuneti care este temeiul legal pentru a chema in judecata in vedrea demolarii unor extinderi facute ilegal - fara ac . coproprietri si primarie . Multumesc anticipat
Nu aveti calitatea sa solicitati demolarea constructiilor fara autorizatie, acest atribut fiind al primariilor, in termen de 2 ani de la ridicarea constructiilor. Daca dovediti un prejudiciu puteti sa va adresati instantei. Cel care le-a construit poate solicita sa se constate dreptul sau de proprietate asupra constructiilor ridicare fara autorizatie .
Adica fiecare face ce l taie capul pe terenul comun , dupa care cere dreptul de proprietate . Am intele ideea ....M duc miine si ridic o cabana de vacanta in curtea judecatoriei .
Se desfiinteaza constructiile, ISC dispune prin PV de contraventie conform art. 28 din legea 50/2001. In 2 ani.
Daca nimeni nu a spus ori facut nimic 2 ani... dificil de spus.
da nu am facut nimic dar am dovedit cu martori faptul ca nu am fost primiti in curte . nu am stiut ce fac ei acolo . de la strada nu se vede nimic in perimetrul respectiv