Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransari de la Centrala Termica comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransari de la Centrala Termica comuna

Situatie:Bloc care asigura incalzire si apa calda menajera la toti locatarii prin propria CT (centrala termica), cu fochist.
In aceasta toamna, mai mult de jumatate din locatari s-au debransat de la CT comuna, instalandu-si propriile CT de apartament. Deci nu mai beneficiaza de apa calda si incalzire de la CT comuna (de bloc).
Intrebare: in situatia mai sus descrisa, locatarii debransati vor mai participa la reparatiile CT de bloc si partilor conexe ale acesteia (conducte, etc) care pana la aceste debransari erau comune?
Raspunsul il gasiti in urmatoarele:
- proprietarii care si-au montat CT de apartament au renuntat la folosirea centralei de bloc, nu la cota lor de proprietate din aceasta centrala cu intreaga infrastructura necesara.
Asadar participa deoarece sunt inca proprietari ai acesteia.