Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutire taxa inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutire taxa inmatriculare

Buna ziua,
as vrea sa stiu, daca am un copil (varsta 5 ani si 3 luni) incadrat in grad de handicap accentuat, pot fi scutita de taxa de timbru?
Autoturismul imi este donat. Plata taxei de poluare trebuie obligatoriu facuta pentru transcriere?
Va multumesc!
Depinde cum inteleg cei de la ANAF si Inmatriculari sa puna in alicatie Legea 448/2006, eu vad posibila o astfel de inmatriculare fara plata taxei. Si mai posibil era in cazul in care donatia se facea direct catre minor.
Ca sa poata beneficia de facilitatea scutirii,este necesar ca autovehiculul sa intruneasca anumite conditii tehnice-legal prevazute,respectiv sa detina adaptare tehnica omologata de catre RAR
Nu trebuie modificat autoturismul pentru transportul copilului, trebuie curatat interiorul in fiecare zi pentru transportul copilului. Handicapul nu este fizic. Problema e declansarea imediata a crizelor de astm la cel mai fin fir de praf. Pe certificatul sau de incadrare in grad de handicap scrie foarte clar gradul accentuat.
iulia pinzaru, utilizator