Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna ziua, ma puteti ajuta va rog cu o solutie la urmatoarea situatie: O angajata aflata in concediu de odihna naste, cu ce data se acorda concediu pre/post natal?Multumesc!
1. Daca nu si-a luat conecdiu de sarcina (prenatal) atunci va intra direct in concediu de lauzie (postnatal) incepand cu data nasterii copilului.

2. In acest caz se intrerupe concediul de odihna iar restul de zile neconsumate se vor lua la o data ulterioara.

3. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 16. - (1) Asiguraţii a cãror incapacitate temporarã de muncã a survenit în timpul concediului de odihnã sau al concediului fãrã platã beneficiazã de indemnizaţie pentru incapacitate temporarã de muncã, concediul de odihnã sau fãrã platã fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate sã fie reprogramate.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane