Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere abuziva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere abuziva

Buna ziua,
Un angajator a concediat disciplinar un salariat pe motiv ca ar fi avut un comportament neadecvat la locul de munca si ca ar fi avut mai multe abateri disciplinare pe parcursul timpului cat a fost angajat (din 2008 pana in prezent).
Insa,salariatul nu a avut un astfel de comportament si nici nu exista ceva procese verbale de constatare a unor eventuale abateri disciplinare anterioare.
Totodata,angajatorul nu l-a convocat pentru o eventuala cercetare disciplinara prealabila.
De asemenea,nu i-a fost aplicat preavizul de 20 zile stipulat in CIM.
Ce poate face acest om concediat,in situatia aratata ?
Va rog,cat mai multe detalii.
Va multumesc.
1. In cazul concedierii disciplinare nu se acorda preaviz.

2. Salariatul concediat disciplinar poate contesta decizia de desfacere a c.i.m. , in termen de 30 de zile de la data comunicarii acesteia la Tribunalul in raza caruia are domiciliul sau locul de munca.

3. Daca nu s-a efectuat cercetarea disciplinara, atunci concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.
Am inteles. Va multumesc.
Deci,trebuie facuta o contestatie a Deciziei de Concediere,prin care sa solicite,ce anume ?
Concret,va rog.
Nulitatea absoluta - din cauza neindeplinirii procedurii cu cercetarea prealabila ?
In acest caz,poate solicita si daune din partea angajatorului ? Ce fel de daune ? Morale,ori patrimoniale ?
Exista vreo speta similara,din cate cunoasteti dvs. ?

1. Se poate solicita :
- anularea deciziei de concediere - motivul : lipsa cercetarii disciplinare conform art.248 C.mun.
- plata salariilor de la data concedierii si pana la reintegrarea efectiva/pronuntarea hotararii
- reintegrarea in functia detinuta anterior concedierii
- plata unor daune.

2. Spete:
[ link extern ]

Va multumesc.