Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parti indivize
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parti indivize

Intr-un imobil in care ap.2 se afla in prelungirea ap.1 si i se repara acoperisul cei de la ap. 1trebuie sa plateasca pentru a se efectua lucrarile respective (daca detin 32,5% din spatiile indivize, iar ap.2 are numai 14 %- mentionez ca restul de 4 ap.din imobil nu au nimic in comun cu acoperisu-carora li s-a solicitat coparticiparea baneasca .
E legal, ca moral cred ca nu e- pentru ca noi nu am cerut bani pentru repartiile acoperisului de deasupra apartamentului nostru- nr.1.
Maria Micu, utilizator
Din punctul meu de vedere, fiind un imobil in care fiecare apartament detine o cota indiviza din partile comune, deci si acel acoperis, toti locatarii trebuie sa participe la reparatia acelui acoperis, cu sume datorate conform cotei pe care o detin in acel imobil.
Trebuie sa iesim din indiviziune? Se poate face fara acordul tuturor din curte?
Putem sa cerem si noi , retroactiv sumele datorate pentru repararea acoperisul de deasupra apartamentului nostru- nr. 1 de vecina din ap. nr.2? Normal da, pentru ca si ea a facut la fel...!
Daca s-a construit si intabulat in apartament o baie, fara sa aiba proiect si fara sa ne anunte la momentul darii in functiune- ce putem face cei din curte, deoarece calculul la apa se face in functie de numarul de persoane si apartamente cu baie si fara; cineva a descoperit intamplator ca are baie si abia de la data respectiva a fost pusa sa plateasca conform celor aratate mai sus.
Pentru ca nu participa la curatenia curtii si a spatiilor comune putem sa facem ceva?
Multumesc mult pentru sfaturi;va rog sa-mi spuneti daca va mai pot intreba si alta data despre rezolvarea problemelor noastre?
Maria Micu a scris:

Trebuie sa iesim din indiviziune? Se poate face fara acordul tuturor din curte?
Putem sa cerem si noi , retroactiv sumele datorate pentru repararea acoperisul de deasupra apartamentului nostru si reabilitarea fatadei si portii de la vecina din ap. nr.2?
Normal da, pentru ca si ea a facut la fel...!?
Daca s-a construit si intabulat in apartament o baie, fara sa aiba proiect si fara sa ne anunte la momentul darii in functiune- ce putem face cei din curte, deoarece calculul la apa se face in functie de numarul de persoane si apartamente cu baie si fara; cineva a descoperit intamplator ca are baie si abia de la data respectiva a fost pusa sa plateasca conform celor aratate mai sus si a inceput sa plateasca fara comentarii.
Pentru ca nu participa la curatenia curtii si a spatiilor comune putem sa facem ceva?
Multumesc mult pentru sfaturi;va rog sa-mi spuneti daca va mai pot intreba si alta data despre rezolvarea problemelor noastre?

Maria Micu, utilizator
alexamoria a scris:

Din punctul meu de vedere, fiind un imobil in care fiecare apartament detine o cota indiviza din partile comune, deci si acel acoperis, toti locatarii trebuie sa participe la reparatia acelui acoperis, cu sume datorate conform cotei pe care o detin in acel imobil.

Nu stiu daca am precizat ca nu toate apartamentele din curte sunt sub acelasi acoperis; precizez ca numai 3 apartamente suntem sub acoperisul in cauza.

Mai sunt doua pivnite; din care in prima avem spatiu numai noi si vecinii care locuiesc la demisol - aici spatul de aces este comun pentru toti din curte, respectiv si in pivnita cealalta?
Din cele relatate apreciez ca este vorba despre un imobil cu mai multe corpuri de cladiri din care fiecare apartament detine cate o cota indiviza. Este mai greu sa va dau un raspuns corect datorita faptului ca nu cunosc topografia locului , cate apartamente sunteti in acea curte comuna. Daca doriti puteti sa imi solicitati consultanta pentru orice problema. Acoperim o gama larga de servicii atat juridice cat si tehnice.