avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical- insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical- insarcinata

Buna ziua. In ultimele 6 saptamani am fost in concediu medical, sunt insarcinata si as dori sa stiu cat concediu medical am voie sa iau fara a trece pe risc maternal, cat la suta se plateste la concediu medical si cum se calculeaza venitul pentru indemnizatie pentru perioada in care am fost in concediu medical? Mentionez ca lucrez in sistem privat cu un contract pe perioada determinata. Deasemenea concediul medical afecteaza nr de zile de concediu de odihna? multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:59, 28 Noiembrie 2013
1. Puteti lua concedii medicale pana prin saptamana a 28-a de sarcina cand vi se va acorda concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. In functie de diagnostic procentele de calcul ale indemnizatiilor pentru conecdiu medical sunt:

01 Boala obisnuita ..... 75%
02* Accident in timpul deplasarii la/ de la locul de munca ..... 100% / 80%
03* Accident de munca ..... 100% / 80%
04* Boala profesionala ..... 100% / 80%
05 Boala infectocontagioasa din grupa A ..... 100%
06 Urgenta medico-chirurgicala ..... 100%
07 Carantina ..... 75%
08 Sarcina si lauzie ..... 85%
09 Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani ..... 85%
10 Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru ..... Fara a depasi 25% din baza de calcul
11 Trecerea temporara in alta munca ..... Fără a depasi 25% din baza de calcul
12 Tuberculoza ..... 100%
13 Boala cardiovasculara ..... 75%
14 Neoplazii, SIDA ..... 100%
15 Risc maternal ...... 75%

3. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna ansterii).
- In aceste venituri intra salariile si indemnizatiile pentru concedii medicale si concediul de maternitate.

4. Concediile medicale nu afecteaza durata concediului de odihna (conform Hotararii Curtii Europene de Justitie care a interpretat dispoziile Directivei nr. 2003/88/CE).


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu cat este platit concediu medical ptr zece zile Anetamustatea Anetamustatea As dori sa stiu cu cat la suta este platit concediul medical ptr zece zile lucratoare.cand este plati concediul medical (vezi toată discuția)
Concediu medical cristi1446 cristi1446 Care este procentul cu care se plateste un concediu medical in urma unei interventii chirurgicale(apenticita)?Care este perioada la care se aplica procentul? (vezi toată discuția)
Plata cm danut30 danut30 daca intr-o luna am efectuat norma aferenta pana pe data de 25 ,si incepand cu data de 26 sunt in concediu medical ,cum voi fi platit ? (vezi toată discuția)