Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cu cat este platit concediu medical ptr zece zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cu cat este platit concediu medical ptr zece zile

As dori sa stiu cu cat la suta este platit concediul medical ptr zece zile lucratoare.cand este plati concediul medical
Ce cod aveti pe convediu medical?Pe spatele concediului medical aveti trecut procentajul pentru fiecare cod boala
In functie de diagnostic se plateste un anumit procent din salariul brut. Iata care sunt codurile de diagnostic si procentul care se aplica pentru calcularea indemnizatiei:
01 - Boala obisnuita - 75%

02 - Accident in timpul deplasarii la/de la locul de munca - 100%/80%

03 - Accident de munca - 100%/80%

04 - Boala profesionala - 100%/80%

05 - Boala infectocontagioasa din grupa A - 100%

06 - Urgenta medico-chirurgicala - 100%

07 - Carantina - 75%

08 - Sarcina si lauzie - 85%

09 - Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la sapte ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani - 85%

10 - Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru - Fara a depasi 25% din baza de calcul

11 - Trecerea temporara in alta munca - Fara a depasi 25% din baza de calcul

12 - Tuberculoza - 100%

13 - Boala cardiovasculara - 75%

14 - Neoplazii, SIDA - 100%

15 - Risc maternal - 75%

[ link extern ]