avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cu cat este platit concediu medical ptr zece zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cu cat este platit concediu medical ptr zece zile

As dori sa stiu cu cat la suta este platit concediul medical ptr zece zile lucratoare.cand este plati concediul medical
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:08, 11 Octombrie 2018
Ce cod aveti pe convediu medical?Pe spatele concediului medical aveti trecut procentajul pentru fiecare cod boala
In functie de diagnostic se plateste un anumit procent din salariul brut. Iata care sunt codurile de diagnostic si procentul care se aplica pentru calcularea indemnizatiei:
01 - Boala obisnuita - 75%

02 - Accident in timpul deplasarii la/de la locul de munca - 100%/80%

03 - Accident de munca - 100%/80%

04 - Boala profesionala - 100%/80%

05 - Boala infectocontagioasa din grupa A - 100%

06 - Urgenta medico-chirurgicala - 100%

07 - Carantina - 75%

08 - Sarcina si lauzie - 85%

09 - Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la sapte ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani - 85%

10 - Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru - Fara a depasi 25% din baza de calcul

11 - Trecerea temporara in alta munca - Fara a depasi 25% din baza de calcul

12 - Tuberculoza - 100%

13 - Boala cardiovasculara - 75%

14 - Neoplazii, SIDA - 100%

15 - Risc maternal - 75%

15 - Risc maternal - 75%
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical cristi1446 cristi1446 Care este procentul cu care se plateste un concediu medical in urma unei interventii chirurgicale(apenticita)?Care este perioada la care se aplica procentul? (vezi toată discuția)
Concediu medical- insarcinata monicaelena83 monicaelena83 Buna ziua. In ultimele 6 saptamani am fost in concediu medical, sunt insarcinata si as dori sa stiu cat concediu medical am voie sa iau fara a trece pe risc ... (vezi toată discuția)
Cum se plateste concediul medical Aura Pop Aura Pop Buna ziua lucrez in administratia publica locala si am fost in concediu medical 10 zile pe certificat este cod indemnizatie 01 si cod ... (vezi toată discuția)