Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea

Daca cineva lucreaza intr-un stat din Uniunea Europeana(ex:Spania) si aduce in Romania dovada acestui fapt,anii lucrati in strainatate se cumuleaza cu cei lucrati in tara?Au vreo importanta pt.iesirea la pensie? Multumesc anticipat!
Anii in care ati cotizat la sistemul asigurarilor sociale in Spania sunt considerati stagiu de cotizare la pensie.

Art. 19 din Legea nr.263/2010:

(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asiguraţii datorează şi/sau plătesc contribuţii de asigurări sociale în sistemul public de pensii din România, precum şi în alte ţări, în condiţiile stabilite prin acordurile sau convenţiile internaţionale la care România este parte.

(2) La stabilirea drepturilor de asigurări sociale se iau în considerare stagiile de cotizare realizate în sistemul public de pensii din România, precum şi perioadele de asigurare realizate sau recunoscute ca atare în alte ţări, în condiţiile reglementate prin instrumente juridice cu caracter internaţional la care România este parte şi/sau regulamente comunitare.
......