Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Am cotizat in Romania 32 ani si 9 luni iar concomitent am cotizat 5 ani si in Spania. Se iau in calcul ambele cotizatii la calcularea pensiei anticipate partial. Mentionez ca am varsta de 57 ani si 4 luni.
Sau ce sfaturi imi puteti oferi.
Multumesc anticipat!
Luiza Teo, utilizator
Legea 263/2010
art.19
(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asigurații datorează și/sau plătesc contribuții de asigurări sociale în sistemul public de pensii din România, precum și în alte țări, în condițiile stabilite prin acordurile sau convențiile internaționale la care România este parte.
(2) La stabilirea drepturilor de asigurări sociale se iau în considerare stagiile de cotizare realizate în sistemul public de pensii din România, precum și perioadele de asigurare realizate sau recunoscute ca atare în alte țări, în condițiile reglementate prin instrumente juridice cu caracter internațional la care România este parte și/sau regulamente comunitare.
......

In speta, la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie anticipata partiala se iau in considerare ambele perioade (Romania + Spania)

Detalii despre Pensia internațională 2019: Cum obții pensie și pentru perioadele lucrate în alte țări
www.avocatnet.ro/t6100/pensi...
Multumesc frumos pentru raspunsul concret!