Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala, cu vechime in RO si UE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala, cu vechime in RO si UE

Femeie, data nasterii mai 1963, vechime in munca 33 ani si 6 luni, din care 19 ani si 6 luni in Romania si 14 ani in Marea Britanie. Avand stagiul complet de cotizare, as putea beneficia in Romania de pensie anticipata partiala in anul 2020, cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare? Mentionez ca acum sunt in Romania, nu lucrez, am lucrat pana in aprilie 2018 in Marea Britanie. Multumesc.
Pensia internațională 2018: Cum obții pensia dacă ai lucrat și în alte țări
www.avocatnet.ro/articol_472...

Legea 263/2010
art.19
(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asigurații datorează și/sau plătesc contribuții de asigurări sociale în sistemul public de pensii din România, precum și în alte țări, în condițiile stabilite prin acordurile sau convențiile internaționale la care România este parte.

(2) La stabilirea drepturilor de asigurări sociale se iau în considerare stagiile de cotizare realizate în sistemul public de pensii din România, precum și perioadele de asigurare realizate sau recunoscute ca atare în alte țări, în condițiile reglementate prin instrumente juridice cu caracter internațional la care România este parte și/sau regulamente comunitare.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic