Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurari - completare declaratie agent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurari - completare declaratie agent

Sunt studenta si lucrez 4 ore pe zi la un SRL in baza unui contract individual de munca, as vrea sa fac asigurari (auto, locuinte, calatorii, etc) la o firma de brokeraj, dar am intampinat greutati la completarea unei declaratii unde mi se cere daca lucrez pe baza unei contract de munca, sunt somer, pensionar etc. Nu stiu unde sa ma incadrez deoarece celor angajati li se retine numai 16% din comision si 5,5% contributia de sanatate, dar cei care nu sunt angajati li se retine mult mai mult. Oare eu unde ma incadrez?
cei care nu au contract de munca li se retine 16% impozit pe venit, 5.5 % sanatate , si 9.5 % cass.
pai pentru tine ti se va opri doar 16% si 5.5 %