Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua ,
In data de 29.11 am lucrat si incheiat un contract de munca,considerata zi de proba , iar conditiile sunt foarte proaste , vreau sa imi dau demisia cum se spune (precizez contractul incepe de pe 2 Decembrie) , iar angajatorul mi-a spus ca trebuie sa semnez o hartie. Stiti cumva despre ce este vorba? Si un contract in cate exemplare se incheie?
kenno18, utilizator
Nu trebuie sa va dati demisia.

C.i.m. poate inceta in baza unei notificari scrise , in baza art.31 alin.3 C.mun.

Art.31 alin.3 C.mun. : Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

In acest sens, notificati in scris acel angajator decizia de a inceta contractul individual de munca incheiat, incepand cu data de 02.12.2013, conform prevederilor art. 31 alin. 3 Codul Muncii.
Imi puteti da un exemplu de notificare si ce ar trebui scris.Va multumesc
Domnule Director/Administrator

Avand in vedere prevederile contractului individual de munca inregistrat in Registrul de Evidenta a Salariatilor cu nr. .................. intre S.C. ....................... - in calitate de angajator, si domnul/doamna ...................... - in calitate de angajat, cu functia de ...................................,
Tinand cont ca, potrivit contractului individual de munca, perioada de proba aferenta acestuia este de ...................zile calendaristice/lucratoare,
Luand in considerare art. 31 alin. 3 - Codul Muncii, republicat, care prevede ca “pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia”,
Prin prezenta va aducem la cunostinta hotararea de a inceta contractul individual de munca incheiat cu dumneavoastra, incepand cu data de ......................., conform prevederilor art. 31 alin. 3 Codul Muncii.

Data si Semnatura