avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Morminte - mostenire ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Morminte - mostenire ?

- pt. 2 morminte bunicii mei au incheiat un Contract de concesiune.
- dupa decesul lor, tatal meu - singurul lor copil,
va trebui sa faca mostenire,
1. - sa treaca aceste 2 morminte in Certificatul de mostenitor ?
2. - la Notariat - ce va plati ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 21:57, 30 Noiembrie 2013
dar donatia nu poate fi anulata /atacata ( in instanta )
de unul din mostenitori ?
Este posibil...orice act poate fi atacat....insa astea sunt singurele modalitati de a se transfer a un drept de concesiune. Dar daca tatal va doneaza amandorura cine sa atace?! Cine ar mai avea interes?! Sunteti doar doua fiice!
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Noiembrie 2013
ContSters250994, utilizator
dar vandut, nu poate fi ?
Nu.
Multumesc enorm de mult pt. raspunsuri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mormintele defunctilor - se trec la notariat, la mostenire ? cristiannegru cristiannegru Eu si tata am avut impreuna un Act de concesionare pe 2 locuri ( mormant tata + mormant mama), mama - concesionara, eu - co concesionar. Acum mama a ... (vezi toată discuția)
Concesiune loc de veci ContSters362803 ContSters362803 Dupa decesul tatalui nostru, am dorit sa intram in legalitate cu succesiunea. Ne-am prezentat la Administratia Cimitirului unde am depus actele cerute pentru ... (vezi toată discuția)
Mostenire loc de veci Iohanna Iohanna Buna ziua, Numele meu este Ioana. Tatal meu este titular al unui act de concesiune pentru un loc de veci la Bellu. Tata a decedat acum 12 ani, iar acum mama ... (vezi toată discuția)