Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesiune loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesiune loc de veci

Dupa decesul tatalui nostru, am dorit sa intram in legalitate
cu succesiunea. Ne-am prezentat la Administratia Cimitirului
unde am depus actele cerute pentru schimbarea Actului de Concesiune.
In actul de concesiune vechi ce cuprinde 2 morminte, sunt trecute doua persoane, tatal nostru si fratele lui (unchiul nostru) care este in viata.
Desi tatal nostru si fratele lui, au un cetificat de mostenitor si un act de concesiune pe numele lor, incheiat in anul 2009 si autentificat la notar
cu plata taxelor anuale la zi, in afara taxei de schimbare act de concesiune pe care am platit-o, ne-au cerut sa platim , o asa numita taxa de reconcesionare de 700 ron.
In Certificatul de Mostenitor, este mentionat clar, masa succesorala, si dreptul de concesiune asupra locurilor de inhumare de la cel dupa care s-a mostenit (bunicul lor), totodata mai este specificat si achitarea
taxei de concesiune asupra locurilor de inhumare (numar chitanta/anul 1929)
Este normal sa platim aceasta taxa de reconcesiune?
Atat timp cat
In actul de concesiune vechi ce cuprinde 2 morminte, sunt trecute doua persoane, tatal nostru si fratele lui
,iar dv ati dezbatut succesiunea dupa tatal dv,este temeinica impunerea taxei de reconcesionare,prin care administratia cimitirului urmeaza sa retina vechiul contract de concesiune si sa elibereze la cererea mostenitorului si a celuilalt concesionar in viata alt contract de concesiune
Dar pentru asta am platit deja o taxa 68 ron pentru preschimbare act concesiune, adica eliberarea unui nou act de concesiune in care sa figureze unchiul nostru si noi in locul tatalui nostru, mi-a cerut chitanta din 1929