Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... despre legislatie asoc.locatari/proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

despre legislatie asoc.locatari/proprietari

buna ziua,
va rog frumos,care sunt legile ,regulamentele,oridnele dupa care se infiinteaza si functioneaza o asociatie de locatari versus o asociatie de proprietari ?Ce le deosebeste ?Va multumesc
Legea 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si HG 1588/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007.
Din 2007 nu mai sunt asociatii de locatari, iar cele care s-au infiintat pana atunci trebuiau sa treaca la asociatii de proprietari.
Va rog,cum se intampla in situatia in care asoc.este tot de locatari si nu de proprietari.Eu primesc toate inscrisurile cu asoc.de licatari.Deci ?

Va multumesc
Asociatii de locatari erau pe vremea cand inca vechii chiriasi ai ICRAL-ului nu erau proprietari.

Intre timp vechile asociatii de locatari s-au transformat in asociatii de proprietari deoarece aveau de administrat proprietatea comuna a tuturor proprietarilor din bloc care si-au cumparat apartamentele in care locuisera ca si chiriasi la stat.

Deci sunteti proprietari?
Atunci infiintati asociatia de proprietari.
poate ca nu stiu sa explic prea bine.......
exista diferente intre u asoc de locatari si una de proprietari ?
va multumesc
Da, exista diferente semnificative
Asociatia de locatari este guvernata de L nr 114/1996 si HG nr 400/1996 ,pe cand asociatia de proprietari este guvernata de disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Asociatia de locatari priveste relatiile intre chiriasi sui administrator.proprietar de spatiu de locuit -de regula primaria
Asociatia de proprietari se infiinteaza,se organizeaza si functioneaza in urma cererii adresate de un numar de proprietari ,cu scopul administrarii si gestionarii partilor comune de imobil de locuit in comun