avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspendare CIM in baza inceperii urmaririi penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspendare CIM in baza inceperii urmaririi penale

In baza carui articol un medic poate fi suspendat din functie,avand in vedere ca a comis un malpraxis si s-a dispus inceperea urmaririi penale?Multumesc

Cel mai recent răspuns: addy92 , utilizator 15:49, 2 Decembrie 2013
Art. 52 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
....
b) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti;
.....
Cererea de suspendare a CIM este facuta de partea vatamata catre angajator.S-a dispus inceperea urmariri penale pt medic,la momentul actual inca nu a fost trimis in judecata dosarul.Angajatorul fiind de rea credinta,nevrand sa dispuna suspendarea CIM a medicului in cauza,nici macar demararea unei anchete in unitatea respectiva la sesizarea malpraxusului.Sesizarea avand loc la 09.2012.Se poate trage la raspundere angajatorul pt abuz in serviciu sau pt altceva? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendarea cim laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 Cercetarea penala a unui angajat atrage dupa sine suspendarea CIM?Multumesc (vezi toată discuția)
Suspendare cim plangere penala pentru motive care nu au legatura cu functia detinuta vicentiu.gurlui vicentiu.gurlui Este legala suspendarea CIM daca angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului pentru motive care nu au legatura cu functia detinuta ? Din ... (vezi toată discuția)
Delapidare.......nelamurire riky_riky riky_riky sunt cercetat de politie pentru o delapidare, plangerea este facuta de firma unde am lucrat eu. Plangerea a fost facuta in noiembrie 2009, iar eu am fost ... (vezi toată discuția)