Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspendare CIM in baza inceperii urmaririi penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspendare CIM in baza inceperii urmaririi penale

In baza carui articol un medic poate fi suspendat din functie,avand in vedere ca a comis un malpraxis si s-a dispus inceperea urmaririi penale?Multumesc

Art. 52 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
....
b) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti;
.....
Cererea de suspendare a CIM este facuta de partea vatamata catre angajator.S-a dispus inceperea urmariri penale pt medic,la momentul actual inca nu a fost trimis in judecata dosarul.Angajatorul fiind de rea credinta,nevrand sa dispuna suspendarea CIM a medicului in cauza,nici macar demararea unei anchete in unitatea respectiva la sesizarea malpraxusului.Sesizarea avand loc la 09.2012.Se poate trage la raspundere angajatorul pt abuz in serviciu sau pt altceva? Multumesc