Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plata impozit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plata impozit microintreprindere

depasire 65000 euro,cum pastrez 3% impozit
Care este intrebaea dumneavoastra? Ca sa vi se poata raspunde trebuie sa puneti intrebarea in mod clar.
Cum sau cand pot reveni la plata impozit 3% pe venit la o microintreprindere(domeniu IT,cheltuieli mici)
Va multumesc!
Daca in cursul anului ati depasit cifra de afaceri de 65000 de euro veti plati impozit pe profit incepand cu trimestrul in care ati depasit cifra. Anul urmator veti plati tot impozit pe profit iar daca la decembrie 2014 veti avea o cifra de afaceri mai mica de 65000 de euro incepand cu 01 ianuarie 2015 veti putea sa treceti iar la impozit pe veniturile microintreprinderii.
Ati putea sa infiintati o noua firma cu acelasi obiect de activitate si sa facturati pe ea ca sa beneficiati de 3 % :)