Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lipsa adeverinta grupa de munca l 50/90
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lipsa adeverinta grupa de munca l 50/90

ies acum la pensie si nu pot beneficia de grupa de munca 2 pentru ca nu am adeverinta de grupa pentru ca nu se gaseste tabelul ce trebuia facut in martie 90 ,dupa aparitia l 40/90. tabelul nu a fost facut sau s-a pierdut , firma s-a desfiintat in 1997 si lichidatorul nu are acest tabel . in cartea de munca s-a inscris dreptul de grupa dar cei de la pensii cer si adeverinta . ce pot sa fac ?
ART. 17/ Legea pensiilor
(1) Constituie stagiu de cotizare şi perioada suplimentară la vechimea în muncă sau la vechimea în serviciu acordată în baza legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate în grupa I, a II-a..........
ART. 159/ Legea pensiilor
(1) Pentru perioadele prevăzute la art. 16 lit. a) şi art. 17, dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori şi a duratei de asigurare, realizată până la data de 1 aprilie 2001, se face cu carnetul de muncă,

Fata de textul de lege de mai sus, Casa de pensii nu poate solicita si Adeverinta daca perioada de grupa de munca a fost inregistrata in carnetul de munca conf reglementarilor legale de la acea data ( ORDIN Nr. 136 din 29 iulie 1976 pentru aprobarea metodologiei de întocmire, completare, păstrare şi evidenta a carnetului de munca).
multumesc ! incerc si asta .