Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare servicii prin contract fara factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare servicii prin contract fara factura

Buna ziua

Firma noastra a incheiat cu o fundatie un contract de sponsorizare prin care noi acordam sub forma de sponsorizare servicii de paza in cadrul uni eveniment.
As dori sa stiu daca aceste servicii trebuiesc facturate sau nu si cum inregistrez in contabilitate sponsorizarea sub forma de servicii.
Multumesc
Nu se da si factura ci doar contractul de sponsorizare si un desfasurator/deviz de lucrari prin care sa dovediti ce servicii ati facut.
Multumesc , dar in contabilitate cum ma inregistrez? ce note contabile fac? 6582 la ce cont?
adriana_p a scris:

Multumesc , dar in contabilitate cum ma inregistrez? ce note contabile fac? 6582 la ce cont?

Stiu ca 421 nu are la corespondente 6582, dar as evidentia prin el munca oamenilor detasati la eveniment, pentru ca ei nu presteaza pentru firma, ci pentru o altcineva. La urma urmei faptul ca detasati oameni acolo este o cheltuiala a dvs pe care o suportati cu bani proprii...la urma urmei asta inseamna sponsorizare.