Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumularea pensiei cu salariul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumularea pensiei cu salariul

Buna ziua.
Situatia in care se poate cumula salariul cu pensia (in conditiile in care aceasta din urmă nu depăseste salariul mediu pe economie, respectiv suma de 2.223 lei), este valabila doar in sistemul bugetar sau si in cel privat?
In sistemul privat nu sunt astfel de restrictii.
In cazul de fata, firma mai are obligatia de a anunta casa de pensii cu privire la faptul ca pesionarul X este si salariat?
Sau obligatia aceasta o au doar cei din sistemul public?
V-am spus ca nu exista astfel de restrictii si nici obligatiile respective.
Prin D112 angajatorul anunta organelor de stat faptul ca o anumita persoana obtine venituri de natura salariala.
Daca salariatul are pensie de invaliditate, atunci, in functie de tipul de CIM, ar putea ramane fara pensie.
Va multumesc pt raspuns
Vorbiti de pensie limita de varsta ?
Pensia anticipata sau anticipata partial nu cumuleaza cu salariul ! In acest caz pensionarul anunta Casa de Pensii ca renunta la pensia aniticipata sau anticipata partial si primeste salariu.