Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine are dreptul la un bun dobandit prin mostenire de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine are dreptul la un bun dobandit prin mostenire de o persoana casatorita dupa decesul acesteia

Intr-un certificat de mostenitor sunt doua persoane :sotia decedatului si fiica acestora (casatorita ). Daca fiica decedeaza in timpul casatoriei din care a rezultat un fiu sotul are dreptul la mostenirea pe care a dobandit-o sotia sau numai fiul ? Cui ii revine mostenirea ,batrana fiind in viata ? Va multumesc anticipat !

Tot ce avea defuncta la momentul decesului (inclusiv mostenirea de la tatal ei) se va imparti intre sotul supravietuitor (1/4) si copil (3/4).
Ce ar trebui sa faca acestea , ca fiului sa-i revina toate bunurile mostenite de mama si bunica .? Multumesc
Nepotul isi va mosteni bunica prin reprezentarea mamei sale.
Tatal ii poate dona fiului partea care i-a revenit.
Daca tatal are o problema si se opune ce e de facut deoarece sotia este f. bolnava. Testamentul sotiei in favoarea fiului rezolva ceva ?
Sotul supravietuitor este mostenitor rezervatar si poate ataca testamentul.
Sotia ii poate vinde fiului ceea ce a mostenit de la tatal ei.